Dom

Co robić aby mieć piękny trawnik?

Wiele osób przed domem posiada okazały trawnik, jednak jeżeli chcemy aby trawa ładnie rosła należy od nią odpowiednio zadbać.

Potrzebne będzie przycinanie, oraz odpowiednie podlewanie. Warto pamiętać że trawnik nie może być koszony zbyt nisko, ponieważ to będzie prowadziło do szybszego wysychania gleby. Podcinanie czubków trawy ma za zadanie sprawić że będzie rosła większa. Oczywiście trzeba także zwracać uwagę na ostrza kosiarki, które nie mogą być zbyt tępe, trawa musi być podcinana równo i nie może być pourywana. Należy pamiętać o kilku zasadach, kiedy chcemy aby nasz trawnik był okazały. Musisz zapewnić trawnikowi wystarczającą ilość wody, aby wnikała w głąb ziemi, należy pamiętać że w czasie suchy woda będzie miała problem z przebiciem się przez stwardniałą warstwę. Woda musi bardzo dobrze wsiąkać w ziemię co zachęci korzenie do prawidłowego wzrostu. Mała ilość nie wsiąknie prawidłowo w glebę, a to nie pobudzi korzeni. Kiedy trawa zacznie wysychać, należy ją od razu podlać. Kiedy trawa zaczyna tracić swój zielony kolor, może być to sygnał ze potrzebuje wody, wówczas należy zadbać o wystarczającą ilość wody.

Aby uzyskać najlepsze rezultaty, podlewaj wcześnie rano, ponieważ odparowanie wody zajmie więcej czasu, co pozwoli wodzie wsiąknąć.

W naszym trawniku mogą rosnąć różnego rodzaju chwasty, zatem zadbany trawnik powinien być raz na pewien czas pielony. Trawa jest rośliną bardzo konkurencyjną, a gdy trawnik jest już dobrze ugruntowany, powinna być w stanie z łatwością wyprzeć większość chwastów, znacznie zmniejszając ich wzrost. Nowsze trawniki wymagają pomocy, ponieważ słabo rozwinięte rośliny traw nie są jeszcze w stanie wyprzeć chwastów, ale gdy trawnik zostanie prawidłowo założony, chwasty nie będą już dużym problemem. Można zakupić wiele nasion różnych traw w zależności od przeznaczenia, może być to przykładowo trawa parkowa, którą będziemy rozsiewać na dużych powierzchniach. W zależności od tego gdzie będziemy wysiewać trawę, oraz o jakiej porze należy właściwie dobrać jej odmianę.