Biznes Nieruchomości

Geodeta to niezastąpiony specjalista w branży budowlanej

Przed geodeta stoi wiele zadań z zakresu mierzenia i mapowania terenu.

Dzięki ich pracy wiemy która działka należy do nas, oraz w którym miejscu możemy postawić budynek, stosując się do przepisów prawa budowlanego. Geodezja to jeden z najstarszych zawodów na świecie. Pierwsze badania terenu pochodzą sprzed prawie 3000 lat, kiedy egipscy geodeci podzielili żyzną ziemię wokół Nilu i pracowali nad ponownym oznaczeniem terenu po corocznym wylewaniu Nilu. Miało to na celu określenie własności, ale także określenie ilości zboża jakie powinno zostać dostarczone faraonowi w firmie podatku. Wczesne osadnictwo w Australii wymagało również pomocy geodetów. Większość znanych wczesnych odkrywców, miało wykształcenie geodezyjne. Ich praca, określająca granice własności w mieście i na wsi, pozwoliła na zasiedlenie ziemi. W tamtych czasach geodeci używali prymitywnej technologii, co dokładne pomiary i często wymagało użycia tabel i suwaków logarytmicznych. Geodeci odgrywają ważną rolę w zagospodarowaniu terenu, od planowania i projektowania podziału terenu po ostateczną budowę dróg, uzbrojenia i kształtowania krajobrazu.

Geodeci należą pracowników, którzy ściśle współpracujących z inżynierami z dziedziny inżynierii, architektury, geologii i planowania. Ich rola leży u podstaw tych branż, geodeci są pierwszymi osobami na placu budowy, mierzącymi i mapującymi teren.

Te podstawowe pomiary są następnie wykorzystywane przez architektów do zrozumienia i optymalnego wykorzystania unikalnego krajobrazu podczas projektowania, a przez inżynierów do dokładnego i bezpiecznego planowania konstrukcji. W związku z tym geodeci zapewniają, że budynki nie tylko pasują do krajobrazu, ale także określają w którym miejscu mogą stanąć. Z pewnością mogą także znaleźć zatrudnienie w kopalniach, gdzie będą wyznaczali szyby wind, oraz umiejscowienie kolejnych korytarzy. Ich praca jest bardzo odpowiedzialna i musi być wykonywana z należytą dokładnością. Obecnie w wielu miastach znajdziemy firmy oferujące usługi geodezyjne Nowy Targ, jest jednym z nich.