Biznes

Sita tkane – właściwości i zastosowanie

Procesy przemysłowe takie, jak klasyfikacja, przesiewanie, separacja, odwadnianie oraz filtracja, wykonuje się przy użyciu m.in.

sit, siatek przemysłowych oraz wkładów filtracyjnych. Te elementy produkowane są najczęściej ze stali lub z tworzyw sztucznych.

Sita pozwalają na podział materiału na ten zdatny do produkcji lub do dalszej obróbki oraz na ten, który wymaga utylizacji, przetworzenia lub innych działań. Dzięki temu uzyskuje się kruszec wyższej jakości, którego wartość rynkowa staje się większa. Sita pozwalają przyspieszyć procesy, co przekłada się na zwiększoną efektywność pracy. Ponadto przyczyniają się do ekonomicznego wykorzystania surowców naturalnych.

Jak wyglądają sita tkane?

Można wyróżnić wiele rodzajów sit, które mają swoje konkretne zastosowanie. Jednym z nich są . Czym się cechują? Są to sita zaliczające się do grupy sit o splocie skośnym lub prostym. Ów splot sprawia, że prześwit jest stosunkowo duży, przez co łatwiej się je czyści i są one wytrzymałe na czynniki zewnętrzne. Oczka w sitach tkanych mogą być kwadratowe lub prostokątne.

Sita tkane – splot skośny

Jest on nazywany również splotem jodełkowym. Wygląda on następująco: drut wątku przechodzi pod drutem osnowy, a następnie przebiega nad dwoma drutami osnowy. Ten rodzaj splotu sprawia, że uzyskuje się charakterystyczny skośny wzór sita. Splot skośny wykorzystuje druty o większej średnicy niż te tworzące splot prosty przy takiej samej średnicy oczka.

Sita tkane – splot prosty

Jest to najczęściej spotykany rodzaj splotu. Splot prosty nazywa się też jodełkowym. Cechuje się on tym, że każdy drut wątku raz przechodzi na drutem osnowy, a następnie pod nim. Dzięki temu splot jest precyzyjny, co przekłada się na wysoką dokładność przesiewu. Sita tkane w splocie prostym są wykorzystywane do wielu procesów – począwszy od sitodruku, a skończywszy na filtracji.

Jakie jest zastosowanie sit tkanych?

Sita tkane pozwalają na przesiew materiałów wyjątkowo drobnoziarnistych. Ponadto, dedykowane są także do filtracji treści płynnych, gazowych, a także powietrza.

Sita tkane bezoczkowe

Wyróżnia się także sita tkane o splocie bezoczkowym lub holenderskim. Cechują się one tym, że druty ściśle do siebie przylegają, przez co na pozór wydaje się, że sita te nie mają szczelin. Jednakże te znajdują się w miejscu oplatania się drutów. Ten rodzaj sit stosuje się do filtracji tworzyw sztucznych, powietrza, wody, a także do osuszania, odwadniania i oczyszczania treści płynnych lub gazowych.