Biznes

Gdzie wykorzystywane są ultrasonografy?

Ultrasonografy stosowane są w medycynie od wielu lat, jednak obecnie ich możliwości zacznie wzrosły ze względu na możliwość uzyskania bardziej szczegółowego obrazu, dzięki temu lekarz będzie mógł łatwiej identyfikować pierwsze objawy różnego rodzaju schorzeń.

Dzięki temu także może kierować pacjenta na odpowiednie badania dodatkowe, czy też od razu na odpowiedni oddział w szpitalu. Naturalnie jest to urządzenie, które stosowane jest na SOR, w tym przypadku pacjent musi być przebadany jak najszybciej, powinny być zidentyfikowane wszystkie obrażenia. Ultrasonograf daje możliwość zobrazowania wnętrza przykładowo jamy brzusznej, co będzie bardzo istotne w przypadku różnego rodzaju obrażeń wewnętrznych.

Gdzie wykorzystywane są ultrasonografy?

Jak działa aparat USG

Aby uzyskać obraz naszego ciała wykorzystywane są fale akustyczne, które odbijane są od narządów, i w ten sposób tworzony jest obraz. Obecnie ultrasonografy mogą tworzyć także zaawansowane obrazy 3D, posiadają także nowoczesne oprogramowanie, które w połączeniu z monitorami o wysokiej rozdzielczości pozwalają na postawienie bardzo trafnej diagnozy. Oczywiście podstawą działań ultrasonografu jest wysyłanie fali o określonej częstotliwości, która kierowana jest na dany odcinek. Obrazowanie wnętrza ciała za pomocą fal akustycznych jest obecnie najbardziej nowoczesnym systemem, który z pewnością pozwoli na podjęcie właściwej diagnozy, szybkiego leczenia.

Często ultrasonograf jest to urządzenie przenośne, często posiada także kółka, dzięki czemu można szybko przetransportować go do innej sali. Przykładowo jeżeli pacjent jest unieruchomiony, lub też nie powinno się go z różnych względów przenosić lub transportować, wówczas ruchomy ultrasonograf przenośny będzie bardzo dobrym rozwiązaniem. Oczywiście każdy ultrasonograf musi posiadać odpowiednią głowicę, która posiada przetwornik ultradźwięków. Obecnie zauważamy bardzo wysoką poprawę jakości obrazowania, dodatkowo także wszystkie obrazy mogą zostać łatwo zapisane na nośniku cyfrowym, co jest wygodne.

Oczywiście aparat USG może także wykonywać inne badanie, takie jak przykładowo badanie naczyń krwionośnych, gdzie można ocenić prędkość oraz kierunek przepływu krwi. Możemy wykorzystać także badanie USG w innych dziedzinach medycyny, wykorzystuje się go także w położnictwie, możemy za jego pomocą zbadać narządy wewnętrzne, taki jak pęcherzyk żółciowy, śledziona i trzustka, wątroba oraz nerki.