Zdrowie

Co to jest SPF w kosmetykach przeciwsłonecznych i jak działa

Kiedy spędzamy czas na słońcu, jesteśmy narażeni na dwa potencjalnie szkodliwe rodzaje promieniowania, UVA oraz UVB.

Współczynnik ochrony przeciwsłonecznej (SPF) to liczba, która wskazuje, jaką ochronę zapewnia produkt przed światłem UVB. Produkt o wyższym numerze SPF zapewni lepszą ochronę przeciwsłoneczną. Stosowanie ochrony przeciwsłonecznej o SPF 15 lub wyższej w połączeniu z innymi środkami, takimi jak noszenie okularów przeciwsłonecznych i unikanie słońca w południe, może pomóc w zapobieganiu występowania raka skóry. Poziomy ochrony są określone w następujący sposób, że niska ochrona SPF jest poniżej wartości 15, średnia ochrona SPF wynosi od 15 do 29, wysoka ochrona SPF wynosi od 30 do 49, a bardzo wysoka ochrona wynosi ponad 50 i jest zalecana dla osób o wrażliwej skórze i dzieci. Oprócz numeru SPF etykieta preparatu przeciwsłonecznego musi wskazywać, że produkt przeszedł test szerokiego spektrum. Poziom ochrony przed promieniowaniem UVA musi wzrastać proporcjonalnie do wartości SPF, która wskazuje na ochronę przed promieniowaniem UVB. Żaden produkt, który ma SPF poniżej 15, nie może twierdzić, że oferuje ochronę szerokiego spektrum. Skrót SPF jest miarą naukową i daje wyobrażenie o tym, o ile mniejsze ryzyko uszkodzenia skóry wynika z zastosowania kremu przeciwsłonecznego.

Koncentruje się na czasie, przez który promienie UVB przedostają się przez filtr przeciwsłoneczny i powodują, że skóra robi się czerwona, w porównaniu z czasem, który zajmuje, gdy nie ma kremu.

Współczynnik oblicza się dzieląc dawkę promieniowania słonecznego potrzebną do spowodowania zaczerwienienia skóry przez dawkę potrzebną do spowodowania zaczerwienienia bez ochrony przeciwsłonecznej. Jeśli oparzenie skóry z filtrem przeciwsłonecznym trwa 15 razy dłużej niż w przypadku, gdy nie zastosowano kremu przeciwsłonecznego, SPF wynosi 15. Preparaty przeciwsłoneczne do twarzy znajdziesz na stronie https://novaclear.eu/slonce/ochrona-twarzy/. Teoretycznie, jeśli w pewnych warunkach zaczerwienienie niechronionej skóry zajmie 10 minut, filtr przeciwsłoneczny SPF 30 zapobiegnie temu przez 300 minut lub 5 godzin, czyli 30 razy dłużej. Jednak błędem jest jednak myśleć, że przy wyższym SPF osoba może spędzać więcej czasu na pełnym słońcu.