Uprawy buraka i ich ochrona

Jednymi z popularniejszych roślin uprawianych w naszych krajach są buraki cukrowe.

Jak sama nazwa wskazuje, są one wykorzystywane do produkcji cukru. Zawartość tego składnika jest bardzo wysoka w burakach cukrowych, a jedyną rośliną, która je przewyższa pod tym względem jest trzcina cukrowa. Po udanym procesie produkcji cukru, pozostałości buraków mogą być wykorzystywane jako pasza dla zwierząt. Nic więc dziwnego, że uprawa takich roślin wiąże się z licznymi korzyściami. Warto więc dbać o odpowiednie zabezpieczenie upraw, tak aby plony były jak największe.

Uprawy buraka i ich ochrona

Choroby zagrażające burakom cukrowym

Podobnie jak inne rodzaje roślin uprawnych, również buraki cukrowe są narażone na szkodliwe działanie różnych chorób. Dobrym pomysłem jest regularne kontrolowanie liści takich roślin. Mogą one być atakowane przez różnego typu grzyby, a efektem takiego schorzenia są plamy widoczne na liściach. Część grzybów hibernuje w glebie w okresie zimowym, po to aby na wiosnę zaatakować uprawiane rośliny. Lekceważenie takiego problemu może doprowadzić do obumierania liści, a to z kolei przekłada się na znacznie gorsze plony.

Buraki mogą być również atakowane przez różne bakterie, szczególnie w temperaturach powyżej 30 stopni Celsjusza, które sprzyjają rozwojowi niechcianych schorzeń. Na rozwój bakterii i grzybów wpływa również wilgotność. Szczególnie grzyby rozwijają się bardzo dobrze w warunkach wysokiej wilgotności powietrza. W związku z tym uprawy należy obserwować bardzo dokładnie, szczególnie w czasie deszczowej pogody.

Najczęściej przyczyną problemów z burakami są grzyby rozwijające się na liściach. Gdy są one dotknięte schorzeniem, wówczas obumierają, a korzeń przestaje się zwiększać. W takiej sytuacji warto sięgnąć po fungicydy, czyli specjalne środki do walki z grzybami oraz chroniące uprawy przed rozwojem niechcianych grzybów. Więcej na temat ochrony buraków przed schorzeniami, można dowiedzieć się w Internecie, na przykład na stronie http://rolnikablog.5web.pl/jak-chronic-uprawy-buraka/.