Biznes

Zasada działania akumulatora kwasowo-ołowiowego

Przez lata producenci akumulatorów kwasowo-ołowiowych wprowadzali szereg dodatków, takich jak wapń, antymon i selen, aby poprawić różne parametry wydajności akumulatorów.

Z tego samego powodu opracowano różne konstrukcje ogniw i baterii, aby zoptymalizować różne aspekty wydajności baterii. Zasiarczenie może wystąpić, jeśli akumulator kwasowo-ołowiowy jest przechowywany przez dłuższy czas w stanie całkowicie rozładowanym czy bardzo niskim stanie naładowania, lub jeśli nigdy nie jest w pełni naładowany, albo jeśli poziom elektrolitu jest nienormalnie niski z powodu nadmiernej utraty wody w wyniku przeładowania lub parowania płynu. Zasiarczenie to wzrost oporu wewnętrznego akumulatora spowodowany tworzeniem się dużych kryształów siarczanu ołowiu, które nie są łatwo przekształcane z powrotem w ołów, dwutlenek ołowiu i kwas siarkowy podczas ponownego ładowania. W skrajnych przypadkach duże kryształy mogą powodować zniekształcenia i zwarcie płytek. Czasami zasiarczenie można skorygować przez bardzo powolne ładowanie. Całkowite rozładowanie akumulatora kwasowo-ołowiowego może spowodować jego nieodwracalne uszkodzenie. Zrzucanie lub utrata materiału z płyt może wystąpić z powodu nadmiernej szybkości ładowania lub nadmiernej cykliczności. Zasada działania akumulatora kwasowo-ołowiowego

Rezultatem są kawałki ołowiu na dnie komory i rzeczywiste otwory w płytach, na które nie ma sposobów naprawy.

Jest to bardziej prawdopodobne w akumulatorach SLI. Akumulatory kwasowo-ołowiowe mogą pracować nawet w temperaturach poniżej -45 stopni Celsjusza, jednak podobnie jak wszystkie inne akumulatory, szybkość rozładowania i efektywna pojemność są zmniejszone w niskich temperaturach. W przypadku akumulatorów kwasowo-ołowiowych pojemność spada o około 1 procent na stopień w temperaturach poniżej 20 stopni Celsjusza, także w najniższych temperaturach zdolność rozruchu jest poważnie ograniczona. Regulowane zaworami akumulatory vrla są znacznie bardziej nowoczesnym rodzajem baterii kwasowo-ołowiowych. Zalane ogniwa kwasowo-ołowiowe są jednym z najtańszych dostępnych źródeł energii baterii. Koszt ogniw o głębokim cyklu może być nawet dwukrotnie wyższy niż ich odpowiednik w przypadku ogniw zalanych.