Zdrowie

Żyj w rytmie Slow Life — wybierz dom blisko natury

Slow Life to idea promująca wolny tryb życia zgodnie z własnymi potrzebami i bliskim kontakcie z naturą oraz szacunkiem do środowiska naturalnego. Stała się przeciwieństwem promowanej w wielu miejscach modzie na szybkie i intensywne tempo życia, które często szkodzi nam i naszemu otoczeniu. Na czym dokładnie polega idea Slow Life i jak według niej żyć?

Początki koncepcji Slow Life

Idea Slow Life obejmuje różne dziedziny życia. Narodziła się we Włoszech w 1986 roku, wraz z założeniem przez krytyka kulinarnego Carlo Petriniego organizacji Slow Food w miejscowości Bra. Była to odpowiedź na coraz liczniej powstające fast foody sieci McDonald. Promowały one szybkie, gotowe jedzenie spożywane niemal w biegu, które nie koniecznie są zdrowe i mogą prowadzić do nadwagi. Koncepcja Slow Food promowała smaczne, zdrowe i ekologiczne posiłki, które można również przygotowywać samemu.

Z czasem zasady dotyczące Slow Food zaczęły obejmować również inne dziedziny życia. Tak powstała idea Slow Life, w której można wyróżnić między innymi:

Slow Fasion –  to świadome wybieranie odzieży, stawiając na produkty z naturalnych materiałów, z uwzględnianiem przede wszystkim własnych potrzeb, a nie zmieniającej się w każdym sezonie mody.

Slow Cosmetics – to świadome wybieranie kosmetyków opartych na naturalnych składnikach, produkowanych z uwzględnieniem aspektów ekologicznych.

Najważniejsze zasady Slow Life

Jedną z najważniejszych zasad Slow Life to spokojniejsze tempo życia blisko natury. Las, pola i łąki, ogródek, a nawet park w pobliżu, czy kwiatki w domu mają wpływ na nasze codzienne samopoczucie. Dzięki kontaktowi z przyrodą łatwiej się zrelaksować i odpocząć.

Spowolnienie tempa życia, wcale nie oznacza lenistwa a eliminacje czynników, które kradną nasz czas. Chodzi o telewizję, telefon i komputer, przed którymi spędzamy wiele godzin. Powoduje to znużenie i dodatkowe przemęczenie. Warto więc wyznaczać sobie konkretne cele związane z rozwojem osobistym zawodowym i powoli je realizować.

Szybkie tempo życia i pochłaniające uwagę technologie mają również negatywny wpływ na relacje rodzinne. Idea Slow Life kładzie duży nacisk na zachowanie równowagi między życiem prywatnym a zawodowym i umiejętnością stawiania granicy, pomiędzy pracą a rodziną, z którą warto spędzać czas.

Niezwykle istotne jest również zadbanie o swoje własne osobiste potrzeby. Rozwój pasji i zainteresowań, posiadanie każdego dnia chwili jedynie dla siebie. By móc w tym czasie oczyścić umysł, zastanowić się nad istotnymi kwestiami, czy po prostu odpocząć z książką lub ćwicząc jogę.

Należy dbać również o swoje emocjonalne potrzeby i ufać swoim odczuciom. By chronić swój mózg przed szumem informacyjnym, który często wywołuje silny stres i niepokój, warto kontrolować napływające informacje.

Stawiając na spokojny rozwój, zdrowe relacje z bliskimi i troszcząc się o samego siebie, można cieszyć się życiem, a także lepszym samopoczuciem.

Slow life w Polsce – jak żyć według zasad?

Nurt Slow Life zyskuje na popularności również w Polsce. Coraz częściej zawracamy uwagę na to, jak żyjemy, co jemy, a także gdzie mieszkamy, ponieważ ma to ogromne znaczenie dla naszego samopoczucia. Pojawiają się również firmy wyznające zasady Slow Life. Deweloper w Chojnowie oferuje miejsce do życia, które doskonale wpisują się w idee Slow Life. Osiedle domów szeregowych Chojnowski Park położony jest na zielonych terenach w pobliżu Chojnowskiego Parku Krajobrazowego.  Domy mają nie tylko funkcjonalne i wygodne wnętrza, lecz również mogą być wyposażone w takie ekologiczne rozwiązania jak: fotowoltaika, pompy ciepła oraz rekuperacje, czyli mechaniczną wentylację z odzyskiwaniem ciepła. Dzięki temu powstaje miejsce przyjazne zarówno dla mieszkańców, jak i środowiska.

Bliskość natury ma pozytywny wpływ na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Pozwala zregenerować się po długim i intensywnym dniu w pracy, dzieci zaś mają przestrzeń, gdzie mogą aktywnie spędzać czas. Znajdujący się na osiedlu park sportowo-rekreacyjny umożliwia aktywne spędzanie czasu całej rodzinie.

Komunikacja zbiorowa umożliwia, szybkie dostanie się do centrum Warszawy, bez konieczności korzystania z samochodu.