Dom

Dyskretne ozdoby wnętrz na Gwiazdkę

Święta Bożego Narodzenia to najbardziej celebrowane święta w Polsce. Polacy uwielbiają bożonarodzeniowe tradycje oraz klimat i dają temu wyraz podczas planowania domowych dekoracji. Czas rodzinnych spotkań zdecydowanie umilają ozdoby świąteczne takie jak choinka, stroiki, dekoracje kominka lub stołu. Jak zaaranżować przestrzeń w okresie świątecznym aby nie przesadzić tylko uzyskać klimatyczne wnętrze? Jaka kolorystyka sprawdzi się najlepiej?

 

Choinka i stroiki na meblach  – dekorujemy salon

Choinka to oczywiście bezsprzecznie najpopularniejsza ozdoba bożonarodzeniowa. Świąteczne drzewko to wielowiekowa tradycja, które na stałe gości w polskich domach. Wraz z upływem lat zmienia się moda na rodzaj choinki i ozdób. Dawniej dekorowano wyłącznie drzewka żywe i były to świerki. Ozdoby choinkowe to oprócz bombek również cukierki, orzechy, plastry suszonych owoców, łańcuchy. Później nastała moda na sztuczne choinki, które Polacy pokochali za wygodę. Dziś żywe drzewka wracają do łask a plastikowe choinki, choć obecnie wizualnie są niesamowicie zbliżone do naturalnych drzewek przestają być tak popularne. Zrozumieliśmy, że żadna nawet najładniej zrobiona sztuczna choinka nie zapewni na charakterystycznego zapachu żywego drzewka. Wiele osób, dla których względy ekologiczne są bardzo ważne wybiera drzewka w donicach, które później przesadzają do swoich ogrodów.

Innym rodzajem dekoracji do salonu są stroiki, które ustawiamy na meblach. Komody do pokoju sprawdzają się w tym celu doskonale. Na nich ustawimy nie tylko stroiki ze świerku, ozdobione bombkami ale i klimatyczne lampiony lub świece. Na półkach lub regałach również można ustawić dyskretne dekoracje lub zawiesić cienkie sznurki ledowych lampek, które delikatnie oświetlą wnętrze. Na stole także sprawdzą się delikatne dekoracje w postaci stroików lub eleganckich świec.

W salonie łatwo stworzyć świąteczny klimat również poprzez koce, pledy i dekoracyjne poduszki z motywami zimowymi. Kolorystyka charakterystyczna dla tego okresu w roku to ciemna biel, zieleń, złoto oraz czerwień.

 

Dyskretne ozdoby wnętrz na Gwiazdkę

Świąteczne ozdoby w kuchni

Nie tylko salon może być pięknie udekorowany na święta. To przecież w kuchni toczą się całe przygotowania i tam spędzamy przed Wigilią najwięcej czasu. Warto zadbać o to aby i ta przestrzeń nabrała bożonarodzeniowego klimatu. Trzeba jednak pamiętać, że w kuchni dekoracje powinny być zdecydowanie bardziej oszczędne niż na przykład w salonie. Ilość przedmiotów i sprzętów na kuchennych blatach w połączeniu z dużą ilością ozdób mogłaby wprowadzić niepotrzebny bałagan. Ciekawym pomysłem jest dekoracja okna kuchennego, np. w postaci zawieszonych na cienkich żyłkach bombek, ozdób z suszonych owoców, gałązek świerku. Rodzaj ozdób zależy przede wszystkim od stylu w jakim urządzona jest kuchnia. W sklepach możemy znaleźć mnóstwo przedmiotów do codziennego użytku w kolorach i klimacie świąteczno-zimowym. Warto potraktować je jako ozdoby świąteczne, które ozdobią naszą kuchnię przez cały okres zimowy. Mogą to być kubki, pojemniki na produkty suche takie jak makarony, kasze, kawę czy herbatę. Pięknie wyglądają też udekorowane puszki na ciasteczka lub pierniki. 

 

Jak ciekawie udekorować kominek?

Wszyscy znamy obraz bożonarodzeniowych dekoracji z amerykańskich filmów, w których prym wiodą pięknie udekorowane kominki. Zawieszone na nich czerwone skarpety to jedna z klasycznych dekoracji. W polskich domach kominki pojawiają się coraz częściej dlatego i dekoracje na kominek znajdziemy w sklepach bez problemu. Począwszy od wspomnianych już dużych, czerwonych skarpet aż po stroiki do powieszenia nad kominkiem lub ustawienia na jego półce. Czasami decydujemy się jedynie na atrapę kominka, wówczas mamy do dyspozycji miejsce, w którym docelowo powinno być palenisko. Warto ustawić tam kilka grubych świec o różnej wysokości. Wieczorem stworzą one wraz z roświetloną choinką prztulny klimat.

 

Bożonarodzeniowe ozdoby na drzwiach

Nie tylko wnętrze domu zasługuje na świąteczne dekoracje. Klasyczną ozdobą na Boże Narodzenie są świerkowe wieńce na drzwiach od zewnętrznej strony domu. Czasami są to po prostu wiszące stroiki z zielonych gałązek a czasami uzupełniamy je bombkami, wstążkami lub kokardą. Dekoracje na drzwiach doskonale komponują się z wystrojem schodów i ogólnie wejścia do domu. Warto ustawić kilka lampionów lub małe drzewko na wysokim pniu. W Polsce nadal popularne jest ozdabianie lampkami drzew, które rosną przed domem a także wieszanie lampek na balkonach czy na styku fasady i dachu.