Biznes

Elektryczne maty podłogowe – wady i zalety

Maty podłogowe to nowoczesna forma ogrzewania, która zyskuje coraz więcej zwolenników.

Jednak pierwsze rzucane przez ich przeciwników zdanie dotyczy wysokich rachunków za prąd powodowanych przez ten system grzejny. Czy rzeczywiście używanie mat grzewczych może nadszarpnąć domowy budżet? Czy może mnogość zalet elektrycznego ogrzewania przysłania jego wady? W tym artykule dowiesz się, jakie są wady i zalety elektrycznych mat grzewczych.

Dlaczego warto zdecydować się na montaż maty grzejnej?

Ogrzewanie podłogowe jest znacznie bardziej popularne niż chociażby grzanie ścienne lub sufitowe. Ludzie preferują system grzewczy, którego źródło grzania znajduje się w podłodze. Wiąże się to nie tylko z przyjemnym odczuwaniem ciepła pod stopami, ale także z właściwą jego cyrkulacją.

Decydując się na ogrzewanie podłogowe stoi się przed wyborem między wodnym i elektrycznym źródłem ciepła. Instalacja ogrzewania wodnego wymaga żmudnych prac, które polegają na umieszczeniu w betonie całej sieci rur. Rzecz jasna takie prace najlepiej wykonywać podczas przygotowywania nowego mieszkania do użytku lub w trakcie generalnego remontu, podczas którego wymieniane będą podłogi.

Znacznie łatwiejsze w montażu są maty elektryczne. Są one złożone z siatki i z paru przewodów grzejnych. Ich grubość jest na tyle niewielka, że nie podnoszą one poziomu podłogi.

Ogrzewanie elektryczne – jak wygląda?

Na konstrukcję elektrycznego ogrzewania składają się nie tylko siatka wraz z przewodami grzejnymi, które zbudowane są z drutu oporowego, izolacji i osłony. Jego elementem jest też czujnik temperatury i rzecz jasna przewód zasilający, który należy podłączyć do instalacji elektrycznej w domu. Co ważne, ogrzewanie elektryczne może być w formie mat grzewczych lub folii.

Jakie są zalety elektrycznych mat podłogowych?

Pierwszym plusem tej formy ogrzewania, o którym zostało już nieco wspomniane, jest łatwość montażu. Porównując kładzenie maty podłogowej do instalowania kotłowni, rur lub pieca, można spostrzec, że wdrażanie tego systemu zajmuje znacznie mniej czasu. Wystarczy jedynie zamontować w ścianie specjalną puszkę elektryczną, rozłożyć matę, zadbać o to, by odchodzące z niej kable znajdowały się w jej pobliżu i ją podłączyć.

Jakie są wady mat grzejnych?

Maty grzewcze wykorzystują prąd elektryczny. Do optymalnego ogrzania przestrzeni wymagana jest ich moc rzędu około 150 W/m2. Dlatego należy liczyć się z tym, że korzystanie z takiej formy ogrzewania sprawi, że rachunki za prąd będą nieco wyższe.