Jak wybrać rolety, aby estetycznie zasłonić okno i zapewnić sobie prywatność?

Rolety zasłonią okno i zapewnią Ci prywatność. Dobrze dobrane są spójne z aranżacją pomieszczenia, a czasami nawet zastępują zasłony, firany i żaluzje. Jak je wybrać, aby skutecznie ochronić się przed słońcem i ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów?

Jak wybrać rolety, aby estetycznie zasłonić okno i zapewnić sobie prywatność?

Jakie parametry rolet brać pod uwagę przed zakupem?

Rolety to praktyczny i estetyczny sposób, aby zasłonić okno. Są one rozwiązaniem na dobrych kilka lat, dlatego warto przemyśleć ich wybór. Jakie parametry rolet brać pod uwagę przed zakupem?

Przepuszczalność światła

Zadaniem rolet okiennych jest regulacja dopływu światła do wnętrza. Dlatego dobierz je w zależności od nasłonecznienia Twojego pomieszczenia.

Jeśli mieszkasz na parterze, Twoją zmorą mogą być sąsiedzi, którzy zaglądają Ci do okien. Wtedy najlepszym wyborem okażą się rolety w pełni zacieniające. To także świetne rozwiązanie dla Ciebie, kiedy Twoje wnętrze od rana zalane jest słońcem. Rolety z podgumową tkaniną najskuteczniej zacienią wnętrze. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na rolety transparentne, uzyskasz efekt delikatnie rozproszonego światła.

Sposób montażu

Rolety wolnowiszące zwykle montuje się w nadprożu nad wnęką okienną. Jednak samo nadproże musi być dość wysokie. W przeciwnym razie tkanina zwiniętej rolety będzie zawadzała o skrzydło okienne.

Nie jest łatwo zamontować rolety, przytwierdzając je do skrzydła okiennego. Lepiej dlatego zostawić to zadanie profesjonalistom, którzy przykręcą górną kasetę z roletą i przytwierdzą prowadnice.

Barwa rolet

Wybór koloru rolet jest oczywiście uzależniony od Twojego gustu i upodobań. Jednak wiedz o tym, że ciemne rolety przepuszczają o 30% mniej światła niż jasne. Wybierz je zatem do słonecznej sypialni. Pastelowe barwy rolet sprawdzą się natomiast w salonie czy kuchni.

Jakie są popularne rodzaje rolet?

Na rynku jest ogromny wybór rolet wewnętrznych. Producenci prześcigają się w propozycjach faktur, wzorów i kolorów. Do najpopularniejszych rolet zaliczamy:

  • rolety dzień/noc,
  • rolety rzymskie,
  • rolety plisowane.

Rolety dzień/noc

To rolety, które składają się dwóch warstw materiału, który zachodzi na siebie. Jedna warstwa jest bardziej zacieniająca, druga natomiast – przepuszczająca. Pomiędzy pasami materiału znajdują się przerwy.

Dzięki roletom tego typu możesz dowolnie sterować dopływem światła – na noc zaciemniać pomieszczenie, a w dzień je rozjaśniać. Rolety dzień/noc są estetyczne i zarazem praktyczne.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to nic innego, jak fałdy tkaniny, które nawija się na rolkę. Zostały zaprojektowane z myślą o tym, aby podczas ich zwijania tworzyły się fantazyjne fale. Tym, co odróżnia je od innych rolet, jest to, że nie nawija się ich na wałek, a jedynie za pomocą sznurka podnosi na wybraną wysokość okna.

Jeśli chcesz nieco więcej zainwestować w rolety rzymskie, wybierz modele z fiszbinami lub doszytymi falbanami. Mogą one na tyle udekorować okno, że być może zrezygnujesz z klasycznych zasłon.

Rolety plisowane

Przypominają żaluzje, jednak można je zwijać nie tylko do góry, ale także na dół. To dobry wybór do nietypowych okien – balkonowych czy dachowych. Często wykonane są naturalnych surowców takich jak bambus. Rolety plisowane dopasujesz do każdej aranżacji okna, nie zaburzając stylistyki pomieszczenia.

Rolety dobierz nie tylko do rozmiaru okna, ale także aranżacji wnętrza. Duży wybór kolorów, faktur i wzorów sprawi, że udekorujesz okno i osłonisz się przed słońcem oraz ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów. Wybieraj zatem spośród tkanin delikatnych jak mgła oraz tych nieco cięższych.