Dom

Ochrona kotła. Jak dbać o kocioł C.O.?

Kocioł C.O. to serce całej, niezwykle istotnej instalacji, a także spora inwestycja. Nic więc dziwnego, że inwestorom zależy na tym, by urządzenie działało sprawnie, niezawodnie i przez jak najdłuższy czas. Awaria kotła C.O. stanowi zazwyczaj spory problem. Jak go uniknąć? Istnieje na to kilka sposobów!

Właściwa ochrona kotła centralnego ogrzewania daje wiele korzyści. Można przyjąć zasadę, że jeśli my dbamy o kocioł, kocioł dla o naszą kieszeń. Odpowiednia konserwacja oraz przeglądy urządzenia pozwalają uniknąć awarii czy szybszego zużywania się urządzenia. Kosztują też znacznie mniej niż naprawy!

Kocioł C.O. – konserwacja

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że nawet współczesne, najbardziej nowoczesne kotły wymagają konserwacji i regularnych przeglądów. Niezaprzątanie sobie głowy nowym urządzeniem, które ogrzewa dom i przygotowuje c.w.u. nie jest korzystne na dłuższą metę. Przeglądy i konserwacja kotła są istotne m.in. ze względów bezpieczeństwa, ale także dostarczają nam informacji jakie elementy należy np. wymienić lub wyczyścić. To z kolei bezpośrednio wpływa na prawidłową pracę, a także wydłużenie żywotności urządzenia. Wpływa też na jego sprawność i… mniejsze zużycie paliwa.

Ochrona kotła – na czym polega?

Jak dbać o kocioł? Co to właściwie znaczy? Istnieje kilka czynników, które wpływają na jego właściwą pracę. Pierwszą jest kontrola regulacji temperatury wody powracającej z instalacji c.o. Jej wysokość jest istotna i pozwala chronić kocioł przed szybszym zużyciem. W utrzymaniu jej na odpowiednim poziomie niezastąpiony jest zawór termostatyczny sterowany automatycznie siłownikiem (dzięki temu użytkownik nie musi ręcznie regulować zaworem).

Niezwykle istotny jest również odpowiedni dobór mocy kotła. Ten czynnik należy wziąć pod uwagę jeszcze przed planowaniem instalacji w budynku.

Odpowiednie sterowniki to kolejny element, który pozwala zadbać o kocioł. Pozwalają one m.in. regulować pracę pomp, sterować zaworami mieszającymi. Umożliwiają także kontrolę zdalną pracy kotła przez moduł internetowy lub sterownik pokojowy. Co więcej, odpowiednio ustawione parametry w sterowniku pozwalają obniżyć zużycie paliwa, a co za tym idzie – rachunki za ogrzewanie. Szukasz profesjonalnej ochrony kotła C.O.? Skorzystaj z porad specjalistów. Wejdź na defro.pl/k,58,armatura-instalacyjna.

Istotny z punktu widzenia ochrony kotła jest także właściwy dobór przekrojów rur instalacji i ich gatunek. Rury mogą być bowiem wykonane m.in. z tworzywa sztucznego, miedzi czy wielowarstwowe wykonane z tworzywa i zarazem metalu. Znaczenie ma także stosowanie rozdzielaczy, a nawet odpowiedni dobór grzejników.

Wreszcie, nie warto zapominać o armaturze zabezpieczającej w postaci m.in. zaworów bezpieczeństwa, filtrów magnetycznych oczyszczających instalację i chroniących dzięki temu kocioł, a także zaworów termicznych zabezpieczających kocioł i instalację przed niekontrolowanym wzrostem wysokiej temperatury. Nie bez znaczenia jest także stosowanie grup pompowych, które regulują wymuszony przepływ wody w instalacji z zachowaniem kontroli proporcji przepływu i przy jednoczesnym nadzorze temperatury.