Dom

Surfinia czarna – najważniejsze wskazówki pielęgnacyjne

W dzisiejszych czasach ludzie kładą bardzo duży nacisk na różnego rodzaju rośliny ogrodowe czy też doniczkowe, które spełniają zadania estetyczne w wielu wnętrzach, a także przestrzeniach zewnętrznych.

Bardzo dużą popularnością cieszą się między innymi surfinie czarne, które są często wykorzystywane jako rośliny pokojowe oraz używane do ozdabiania werand, balkonów, pergoli, parapetów okiennych, altan, itp. Jest ona doceniana przez wiele osób ze względu na jej obfite kwitnienie. Istotna jest jednak odpowiednia dbałość o jej troskliwą opiekę.

Co warto wiedzieć o pielęgnacji surfinii czarnej?

Surfinia czarna to roślina lubiąca dużą ilość światła. Oznacza to, że umieszczenie jej w dobrze nasłonecznionym miejscu przekłada się na najszybsze i najbardziej obfite kwitnienie. W przypadku zbyt małej ilości światła zakwitnie mało kwiatów, a w zamian za to zauważalny będzie większy przyrost liści. Jest to więc roślina światłolubna i ciepłolubna. Należy unikać wystawiania jej na działanie ujemnych temperatur, ponieważ może to doprowadzić do zamierania rośliny.

Jeśli chodzi o warunki podłoża to roślina ta wymaga przeciętnych warunków i można wykorzystać na przykład standardową ziemię do kwiatów. Trzeba zadbać, aby była to ziemia kwaśna i przepuszczalna, której pH mieści się w granicach 5 – 5,5. Dodatkowo istotne jest zapewnienie tej roślinie ochrony przed wiatrem i innymi negatywnymi czynnikami, ponieważ jest ona dość mocno podatna na uszkodzenia o charakterze mechanicznym. Istotne jest regularne podlewanie, nawet dwa razy dziennie w czasie silnych upałów.

Warto też dodać, że surfinia czarna wymaga stosowania nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych do kwitnących roślin balkonowych. Istotne jest też regularne usuwanie kwiatów, które już przekwitnęły. Dobrą wiadomością jest fakt, że zarówno surfinie, jak również preparaty i produkty do ich pielęgnacji, można bez większych problemów kupić w wielu polskich stacjonarnych, a także internetowych punktach sprzedaży.