Jeśli pragniesz kupić mieszkanie albo zbudować dom dla swojej rodziny, potrzebujesz sporo pieniędzy.
Ceny nieruchomości są na tyle duże, że przeciętny Polak nie może pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu tylko i wyłącznie z własnej kieszeni. Popularnym sposobem na zdobycie brakującej części pieniędzy jest wzięcie kredytu hipotecznego, czyli długoterminowego kredytu bankowego (nawet kilkadziesiąt lat spłacania). Zabezpieczeniem tego rodzaju umowy finansowej z bankiem jest hipoteka, czyli nieruchomość. Oznacza to, że jeśli będziesz bezustannie zalegał z płaceniem rat, bank będzie miał prawo wystawić twój dom na sprzedaż, żeby odzyskać swój stracony wkład pieniężny. Oczywiście nie ma zagrożenia, że to się wydarzy, gdy spóźnisz się z ratą o kilka dni; warto informować bank o wszelkich problemach z płatnościami.
Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?
Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny, bank ustali twoją zdolność kredytowa. Ta zależy przede wszystkim od zarobków i tego, czy nie masz innego kredytu do spłacenia. Bank weźmie pod uwagę twoje doświadczenie zawodowe – jeśli pracujesz już od kilku lat, masz większą szansę na uzyskanie kredytu. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku kredytu hipotecznego zawsze musisz część zakupu nieruchomości sfinansować z własnego wkładu finansowego – wynosi on obecnie zazwyczaj dwadzieścia procent całości. Jeśli planujesz wybudować dom, twój kredyt zostanie podzielony na transze – pierwsza będzie przeznaczona na zakup działki niezabudowanej, a wraz z rozpoczęciem prac budowlanych, nadzorowanych przez urzędników bankowych, będą wypłacane kolejne. Jeśli kupujesz gotową nieruchomość, dostaniesz wszystkie pieniądze od razu.
Wybór oferty kredytowej, a także prowadzenie negocjacji z bankiem – to może być trudna sprawa dla człowieka, który nie zna się na niuansach umów kredytowych. Warto skorzystać z poradnictwa finansowego: http://www.strzylak.pl. Specjalista przedstawi najlepsze oferty i przeprowadzi przez proces rozmów z bankiem.