Biznes

Kredyt hipoteczny

Jeśli pragniesz kupić mieszkanie albo zbudować dom dla swojej rodziny, potrzebujesz sporo pieniędzy.

Ceny nieruchomości są na tyle duże, że przeciętny Polak nie może pozwolić sobie na sfinansowanie zakupu tylko i wyłącznie z własnej kieszeni. Popularnym sposobem na zdobycie brakującej części pieniędzy jest wzięcie kredytu hipotecznego, czyli długoterminowego kredytu bankowego (nawet kilkadziesiąt lat spłacania). Zabezpieczeniem tego rodzaju umowy finansowej z bankiem jest hipoteka, czyli nieruchomość. Oznacza to, że jeśli będziesz bezustannie zalegał z płaceniem rat, bank będzie miał prawo wystawić twój dom na sprzedaż, żeby odzyskać swój stracony wkład pieniężny. Oczywiście nie ma zagrożenia, że to się wydarzy, gdy spóźnisz się z ratą o kilka dni; warto informować bank o wszelkich problemach z płatnościami.

Kredyt hipoteczny

Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym?

Zanim weźmiesz kredyt hipoteczny, bank ustali twoją zdolność kredytowa. Ta zależy przede wszystkim od zarobków i tego, czy nie masz innego kredytu do spłacenia. Bank weźmie pod uwagę twoje doświadczenie zawodowe – jeśli pracujesz już od kilku lat, masz większą szansę na uzyskanie kredytu. Należy również pamiętać o tym, że w przypadku kredytu hipotecznego zawsze musisz część zakupu nieruchomości sfinansować z własnego wkładu finansowego – wynosi on obecnie zazwyczaj dwadzieścia procent całości. Jeśli planujesz wybudować dom, twój kredyt zostanie podzielony na transze – pierwsza będzie przeznaczona na zakup działki niezabudowanej, a wraz z rozpoczęciem prac budowlanych, nadzorowanych przez urzędników bankowych, będą wypłacane kolejne. Jeśli kupujesz gotową nieruchomość, dostaniesz wszystkie pieniądze od razu.

Wybór oferty kredytowej, a także prowadzenie negocjacji z bankiem – to może być trudna sprawa dla człowieka, który nie zna się na niuansach umów kredytowych. Warto skorzystać z poradnictwa finansowego: http://www.strzylak.pl. Specjalista przedstawi najlepsze oferty i przeprowadzi przez proces rozmów z bankiem.