Biznes

Dobierz odpowiednie środki BHP do rodzaju zagrożenia

Do każdego wykonywanego zadania mogą być wymagane inne rodzaje środków ochrony indywidualnej.

Gdy już określisz te potencjalne zagrożenia, możesz znaleźć sposoby ich wyeliminowania lub poinformować pracowników o zagrożeniach, jakie stwarzają, jeśli nie noszą środków BHP. Ponieważ środki BHP mogą być skuteczne tylko wtedy, gdy są właściwie używane, czyli prawidłowo założone, dobrze konserwowane i noszone w razie potrzeby, nie można zatem ocenić rzeczywistego poziomu ochrony, jaki zapewniają.

Dobierz odpowiednie środki BHP do rodzaju zagrożenia

Jakie są rodzaje środków ochrony osobistej używane w pracy?

Okulary ochronne, gogle, osłony twarzy, przyłbice służą do ochrony oczu przed rozpryskami substancji chemicznych lub metali, pyłem, kurzem, gazem i parą. W sprzedaży dostępna jest szeroka gama kasków i czapek ochronnych, które zapewniają ochronę przed uderzeniem spadającymi przedmiotami, czy ryzykiem uderzenia w głowę, zaplątania się włosów. Niektóre kaski ochronne mogą być wyposażone w specjalnie zaprojektowane środki ochrony oczu lub słuchu. W wielu zawodach nosi się również odpowiednie obuwie ochronne ze wzmocnionymi noskami.

Różnego rodzaju rękawice ochronne służą do ochrony dłoni przed temperaturą, skaleczeniami, przebiciem, uderzeniem, chemikaliami, porażeniem prądem, infekcjami i zanieczyszczeniem. Unikaj rękawiczek podczas obsługi maszyn, takich jak wiertarki stołowe, w których mogłyby się zaczepić. Niektóre materiały są szybko penetrowane przez chemikalia, więc zachowaj ostrożność przy ich wyborze. Należy pamiętać, że niektóre osoby mogą być uczulone na materiały stosowane w rękawiczkach, na przykład lateks.

Jako ochronę przed ekstremalnymi temperaturami, niesprzyjającą pogodą, rozpryskami substancji chemicznych lub metali, uderzeniami, zanieczyszczeniem, pyłem, nadmiernym zużyciem lub zaplątaniem się własnej odzieży stosuje się standardowe lub jednorazowe kombinezony, specjalistyczną odzież ochronną, fartuchy, odzież odblaskową. Środki BHP zapewniające ochronę pracownikom możesz znaleźć na stronie https://hfsafety.pl. Wybór materiałów obejmuje trudnopalny, antystatyczny, nieprzepuszczalny chemicznie i dobrze widoczny, w zależności od potrzeb i zagrożeń w miejscu pracy. Stosuje się również inne rodzaje ochrony, jak pasy bezpieczeństwa lub kamizelki ratunkowe.