Dom Rozrywka

Tworzenie budowli z klocków Lego to świetna zabawa

Okazuje się, że zabawa klockami Lego ma daleko idące korzyści rozwojowe dla dzieci, o wiele bardziej wpływowe i znaczące, niż tylko dobra koordynacja ruchowa.

Co więcej, nadal korzystamy z nich jako osoby dorosłe. Dzielenie się, omawianie strategii budowania i przypisywanie ról to ważna część procesu budowania konstrukcji za pomocą klocków Lego. Może to nawet pomóc w poprawie rozwoju języka i komunikacji. Dzieci, które bawią się klockami konstrukcyjnymi, generalnie mają lepsze umiejętności werbalne. Umiejętność planowania, organizowania, a następnie wykonywania to wszystkie kluczowe umiejętności, które można zastosować do wszelkich działań zorientowanych na cel w życiu. Dzięki klockom i modelom Lego umiejętności te można testować i ćwiczyć przy użyciu procesu konstrukcyjnego jako narzędzia. Co więcej, gdy sprawy nie idą zgodnie z planem, to pozytywne działanie polegające na powrocie do instrukcji i przemyśleniu pierwotnego planu pomaga nauczyć dzieci wytrwałości i odporności na porażki. To prowadzi również do kreatywnego myślenia w celu rozwiązania problemu, na przykład chwiejnej wieży, która w każdej chwili może się przewrócić.

Zabawa klockami Lego to bezpieczna przestrzeń do eksperymentowania, próbowania nowych rzeczy, których nigdy wcześniej dziecko nie robiło.

Precyzyjne ruchy, które należy skoordynować podczas budowania z obiektów z klocków Lego, pomogą wzmocnić zdolności motoryczne dziecka. Kiedy otrzymujesz plan konstrukcji, którą musisz zbudować z klocków lego, najbardziej przydatna jest umiejętność myślenia przestrzennego. Postrzeganie przestrzenne jest kluczowym czynnikiem wpływającym na zdolności w wielu zawodach, takich jak artysta, grafik czy inżynier. W przypadku dzieci nauka nowych umiejętności bez poczucia frustracji lub presji pomaga stworzyć dobre skojarzenia z czasem skupienia. W rzeczywistości zabawa klockami Lego pomaga w relaksacji i radzeniu sobie ze stresem, oraz poprawia zdolność do koncentracji tak potrzebnej w dorosłym życiu.