Czym jest domena internetowa?

Domena internetowa jest adresem, pod którym możemy znaleźć stronę internetową.

Oczywiście istnieją różne rodzaje domeny, mogą być to domeny komercyjne, takie jak .com, czy też domeny uniwersalne, jak .info, net.pl. Naturalnie istnieją domeny krajowe, przykładowo w Polsce będzie to domena .pl, każdy kraj posiada przypisaną do siebie domenę. Innym rodzajem są domeny funkcjonalne, będzie to przykładowo domena .gov, która przypisana jest dla instytucji państwowych, przykładowo dla ministerstw. Domena .org jest domeną przeznaczoną dla różnego rodzaju stowarzyszeń oraz organizacji.

Czym jest domena internetowa?

Jak znaleźć atrakcyjną domenę?

Domena jest łatwym do zapamiętania adresem, kieruje ona na stronę internetową umieszczoną na serwerze, znajdującą się na danym IP, dodatkowo domena internetowa służy także jako adres do obsługi poczty elektronicznej. Domeny rejestruje się w Polsce w NASK, natomiast globalnie domeny obsługuje DNS czyli Domain Name Server. Oczywiście możemy wybrać różne domeny, firmy często wybierają domeny .pl oraz .com. Oczywiście będziemy poszukiwali dowolnej, która jest łatwa do zapamiętania lub też jest nazwą naszej firmy. Oczywiście domenę internetową należy wykupić, najczęściej oferowane są okresy jednego roku, lub też możemy wykupić domenę na dłuższy czas, aby nie przedłużać jej co roku. Oczywiście wiele atrakcyjnych domen, które chcielibyśmy wykupić, jest już zarezerwowanych, dlatego niekiedy musimy wpisać różne nazwy, aby odnaleźć ciekawą i łatwą do zapamiętania nazwę.

W przypadku jeżeli domena jest już zarezerwowana, możemy sprawdzić, kto jest jej właścicielem, oraz kiedy wygasa, dzięki czemu będziemy mogli przechwycić domenę, czyli szybko zarejestrować ją po wygaśnięciu. W tym przypadku wykorzystuje się narzędzia typu WHOIS, jest to baza danych, która pozwala uzyskać wiele informacji na temat właściciela domeny. Obecnie wiele danych klienta może być ukrytych, ze względu na różnego rodzaju przepisy związane z ochroną danych osobowych. Jednak często uda nam się uzyskać informacje na temat wygaśnięcia domeny, co będzie bardzo pomocne w przypadku, kiedy jesteśmy nią zainteresowani.

Ciekawy artykuł na temat domen internetowych możemy znaleźć na stronie https://kkmmedia.pl/co-to-takiego-domena-internetowa-i-jak-wyszukac-jej-wlasciciela/. Możemy uzyskać informacje na temat sposobu sprawdzenia właściciela domeny, dowiemy się jakie znaki możemy stosować podczas rejestracji. Z pewnością obecnie wiele film poszukuje krótkich, łatwych do zapamiętania nazw domen, lub też zawierających frazy związane z daną działalnością.