Biznes Motoryzacja

Czym jest i na czym dokładnie polega spedycja międzynarodowa

Gdyby nie spedycja międzynarodowa, nie moglibyśmy liczyć na to, że w sklepach czekają na nas ulubione produkty z różnych części świata. Cały światowy handel opiera się na procesach planowanych i organizowanych przez spedytorów. W tym artykule przyglądamy się bliżej spedycji.

Na czym polega spedycja międzynarodowa?

Takie usługi transportowe czasem mylnie uznawane są po prostu za przetransportowanie wyrobu z punktu A do punktu B. W rzeczywistości firma transportowa, zajmująca się spedycją międzynarodową, oferuje dużo więcej. Jej działania obejmują m.in. wybór środków transportu, dopasowanych do konkretnego typu towaru. To spedytor dba o takie sprawy, jak ubezpieczenie przesyłki, czy formalności związane z umową o przewóz. Spedycyjne usługi transportowe mają wieloaspektowy charakter, bo wymagają ciągłej weryfikacji, czy każdy etap podróży towarów przebiega bez zarzutu. Aby o to zadbać, należy dokładnie sporządzić dokumentację transportową oraz właściwie zapakować i oznaczyć przesyłki. Dodatkowo każda z tych czynności musi zostać wykonana we właściwej kolejności i w określonym czasie.

Usługi spedycyjne – co mówi o nich obowiązujące prawo?

Warto wiedzieć, że usługi transportowe, polegające na spedycji, są ujęte w przepisach. Doprecyzowanie tej kwestii znajdziemy w stawie z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny. Zgodnie z jej treścią za umowę spedycji uznaje się sytuację, w której spedytor za opłatą zobowiązuje się dokonać czynności związanych z wysyłką i odbiorem przesyłki. Oprócz tego do istotnych dokumentów, poruszających tę tematykę można zaliczyć także:

  • Ogólne Polskie Warunki Spedycyjne, określane przez Polską Izbę Spedycji i Logistyki
  • Ustawę z dnia 15 listopada 1984 r. Prawo przewozowe

Jakie wyzwania stoją przed takimi usługami transportowymi?

Transport międzynarodowy może być bardzo skomplikowanym procesem, toteż podmioty odpowiedzialne za spedycję muszą działać z najwyższą precyzją i dokładnością. Niezwykle istotna jest znajomość wszystkich obowiązujących przepisów, terminowość oraz świetny kontakt między osobami odpowiedzialnymi za transport na poszczególnych etapach.

Usługi spedycji narodowej – co jest tu najważniejsze?

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na transport międzynarodowy, czy na usługi tradycyjne krajowe, powinniśmy rzetelnie podejść do wyboru firmy spedycyjnej. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na doświadczenie specjalistów. Takie przedsiębiorstwa, jak np. Grupa Transportowa, dzięki doskonałej znajomości branży, może zaproponować swoim odbiorcom najbardziej opłacalne rozwiązania.

Źródło: https://www.grupatransportowa.pl/